Imenovanja u Java okruženju: Difference between revisions

10.11.2025 Uroš | 14.11.2025

Uroš (talk | contribs)
No edit summary
Uroš (talk | contribs)
No edit summary
Line 19: Line 19:
! Element !! Idealno (cilj) !! Gornja granica !! Napomene
! Element !! Idealno (cilj) !! Gornja granica !! Napomene
|-
|-
| Example || Example || Example || Example
| Naziv paketa || 1-3 kratka segmenta || 4-5 segmenata || com.balans.auth.services ✅; izbegavati dublje hijerarhije
|-
|-
| Example || Example || Example || Example
| Klasa/Interfejs || ≤ 20-25 karaktera || ≤ 40-50 || AuthenticationService ✅; CgaBulkOperationService → CgaBulkService
|-
|-
| Example || Example || Example || Example
| Metoda || ≤ 20-30 karaktera || ≤ 50-60 || Glagol + objekat: findByUsername, issueFirmToken
|-
|-
| Example || Example || Example || Example
| Varijabla || ≤ 15-20 karaktera || ≤ 30 || Kratko i jasno: attemptCount, accessibleFirms
|-
|-
| Example || Example || Example || Example
| Konstanta || ≤ 25-30 karaktera || ≤ 40-50 || TOKEN_EXPIRY_DURATION, MAX_LOGIN_ATTEMPTS
|-
| Example || Example || Example || Example
|}
|}



Revision as of 15:42, 10 November 2025


Vreme?
Obavezno dodati kratki opis sadržaja i vreme {{abstract|txt=vaš tekst|min=koliko minuta}}


Test prve strane

Opšta pravila

  1. Koristimo engleski jezik – svi nazivi moraju biti na engleskom
  2. Deskripcija obavezna – naziv treba jasno da opisuje šta klasa/metoda radi
  3. Izbegavanje skraćenica – osim opštih (ID, DTO, URL, HTTP)
  4. Izbegavati nepotrebne reči – izbeći dodavanje (myClass, TheClass)

CamelCase Konvencije

  1. PascalCase (UpperCamelCase) – UserService, AuthenticationController
  2. camelCase (lowerCamelCase) – userName, calculateTotal

Dužina imenovanja

Element Idealno (cilj) Gornja granica Napomene
Naziv paketa 1-3 kratka segmenta 4-5 segmenata com.balans.auth.services ✅; izbegavati dublje hijerarhije
Klasa/Interfejs ≤ 20-25 karaktera ≤ 40-50 AuthenticationService ✅; CgaBulkOperationService → CgaBulkService
Metoda ≤ 20-30 karaktera ≤ 50-60 Glagol + objekat: findByUsername, issueFirmToken
Varijabla ≤ 15-20 karaktera ≤ 30 Kratko i jasno: attemptCount, accessibleFirms
Konstanta ≤ 25-30 karaktera ≤ 40-50 TOKEN_EXPIRY_DURATION, MAX_LOGIN_ATTEMPTS


Tretiranje akronima

fghtfng

Klase i interfejsi

fgnfgn

Metode

eeeeeeeeeeee

Varijable i konstante

wwwwwwwwwwwwwwww

Paketi

erfvsvsvrvr

Primeri

ryjgjmugdhmn