Balans notifikacije - sistem za obaveštavanje korisnika: Difference between revisions

04.12.2025 Prusac | 09.12.2025

No edit summary
No edit summary
 
(29 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
{{abstract|min=< 1|txt=Ovo bi verovatno trebalo da bude uputstvo za instalaciju sistema za notifikaciju korisnika.}}
{{abstract|min=2|txt=Kratki uvod i uputstvo za instalaciju sistema za notifikaciju korisnika.}}


__NOTOC__


{{iPoruka|naslov="Nekrštena" aplikacija|txt=Izvršni fajl se zove '''BalansNotifikacije'''.exe. Naslov notifikacije u Windows Tray je '''Balans Obaveštenja'''. Na https://ws.melany.rs/api/keygen/ imamo i u naslovu strane i u naslovu formice '''Balans Notify'''. Hajde da izaberemo jedan naziv za sve što korisnik vidi (tray i web).}}
== Uvod ==
Notifikacioni sistem "Balans notifikacije" je inicijalno razvijen za potrebe obaveštavanja korisnika o neobrađenim nalozima za prenos robe, ali se planira korišćenje i za druge namene.


Sistem prati dešavanja na skladištu koje je u Balans POS postavkama toj radnoj stanici određeno kao podrazumevano.


== Zadatak ==
Aplikaciju na računaru korisnika pokreće Windows Task Scheduler. Nakon startovanja sistem proverava broj otvorenih naloga za prenos robe i, ako takvi postoje, prikazuje notifikaciju u sistem tray-u (taskbaru).


Potrebno je napraviti program koji će korisnika obaveštavati putem Windows notifikacija o postojanju neobrađenih naloga za prenos robe vezanih za konkretan MP objekat (mOkrK.DefSklID).
[[File:BalansNotifikacija.jpg|400px]]


'''Potrebno je:'''
# Pokazivati obaveštenja na "Windows Tray".
# Omogućiti da se aplikacija pokreće iz "Windows Task Scheduler"-a zadavanjem parametara komandnom linijom


https://razvoj.melany.rs/issues/4499
== Dodavanje u Windows Task Scheduler i startovanje aplikacije ==
Aplikacija se dodaje/pokreće iz Windows Task Scheduler zadavanjem parametara komandnom linijom (CMD) '''u admin modu'''.


== Rešenje ==
=== Dodavanje ===


Kreiran je sistem za notifikaciju koji pronalazi broj otvorenih naloga (DocTip (89)) i obaveštava korisnika notifikacijama u "Windows Tray".
{{iPoruka|naslov=promenljive u komandi|txt=U donjoj komandi su podvučene promenljive - ono što će se razlikovati od firme do firme.<br>
Parametri /f: i /t: se koriste za pokretanje BalansNotifikacije.exe, svi ostali parametri (npr. /tn, /sc, /rl itd. pripadaju schtasks.)}}


Kreirana je logika za lozinku koja se menja svakog dana da bi se izbeglo gašenje samog sistema:


{{iPoruka|txt=Koji će se to sistem ugasiti ako se šifra ne menja na 24h?|naslov=gašenje samog sistema?}}
<code>schtasks /Create /TN "Balans Notifikacije" /SC ONLOGON /RU "%USERNAME%" /RL LIMITED /TR "\"<u>C:\Users\Balans\BalansNotifikacije.exe</u>\" <u>/f:4</u> <u>/t:45</u>" /F</code>




<code>(Dan u mesecu + Dan u nedelji) * (42) + specijalni karakter</code>
<code>C:\Users\Balans\BalansNotifikacije.exe</code> - Putanja do fajla BalansNotifikacije.exe na kompjuteru korisnika<br>
<code>/f:</code> - Firm ID - identifikacioni broj firme. <span class="fw5">Obavezni parametar</span>.<br>
<code>/t:</code> - interval za provere, u sekundama. Neobavezni. Ako se ne navede biće korišćene sistemske postavke.


Dan u mesecu: 1-31<br>
<div class="mw-collapsible mw-collapsed" data-expandtext="Parametri schtasks" data-collapsetext="skupi">
 
Dan u nedelji: 1-7 (ponedeljak 1, ... nedelja 7)<br>
 
Specijalni karakter: Pon=^ Uto=% Sre=$ Čet=# Pet=@ Sub=! Ned=&
 
Primer za ponedeljak, 11.08.2025:
 
<code>(11+1)*42 + spec. karakter</code> =  '''504^'''
 
== Dodavanje u Windows Task Scheduler i startovanje aplikacije ==
Aplikacija se dodaje/pokreće iz Windows Task Scheduler zadavanjem parametara komandnom linijom.
 
=== Dodavanje ===
<code>schtasks /Create /TN "Balans Notifikacije" /SC ONLOGON /RU "%USERNAME%" /RL LIMITED /TR "\"C:\Users\Downloads\BalansNotifikacije.exe\" /f:4 /t:45" /F</code>
 
<code>/f:</code> - Firm ID<br>
<code>/t:</code> - interval u sekundama
 
<div class="mw-collapsible mw-collapsed" data-expandtext="Svi parametri schtasks" data-collapsetext="skupi">
<br>
<br>
{| class="mst mst-100 mst-siva"
{| class="mst mst-siva"
|-
| /Create || Schedules a new task
| /Create || Schedules a new task
|-
|-
Line 58: Line 43:
| /RL LIMITED || Specifies the Run Level for the job; LIMITED - scheduled tasks will be ran with the least level of privileges, such as Standard User accounts
| /RL LIMITED || Specifies the Run Level for the job; LIMITED - scheduled tasks will be ran with the least level of privileges, such as Standard User accounts
|-
|-
| /TR "\"C:\Users\Downloads\BalansNotifikacije.exe\" /f:4 /t:45" || Specifies the program or command that the task runs.
| /TR "\"C:\Users\Balans\BalansNotifikacije.exe\" /f:4 /t:45" || Specifies the program or command that the task runs.
|-
|-
| /F || Specifies to create the task and suppress warnings if the specified task already exists.
| /F || Specifies to create the task and suppress warnings if the specified task already exists.
Line 65: Line 50:




{{iPoruka|txt=Trebalo bi odrediti neki default dir za BalansNotifikacije.exe, da ne bude kog svakog korisnika na drugoj lokaciji, i svakako ne u Downloads kao u gornjem primeru.|naslov=default path?}}


=== Startovanje ===
=== Startovanje ===
<code>schtasks /Run /TN "Balans Notifikacije"</code>
<code>schtasks /Run /TN "Balans Notifikacije"</code>


"... regulisati putanju ka filu i sekunde za notifikaciju , takodje parametar za kacenje na bazu. Pokrece se CMD prompt u admin modu".
{{iPoruka|txt=Gde ga treba regulisati i kako?|naslov=parametar za kačenje na bazu?}}




== Šifra ==
== Deaktivacija Balans notifikacija ==
{{iPoruka|txt=Sudeći po kodu na RAPP5, korisnik treba da unese šifru i ona se proverava. U isto vreme imamo na internetu javno dostupan generator šifre - https://ws.melany.rs/api/keygen/|naslov=nije mi jasan smisao šifre}}
 
Za deaktivaciju Balans notifikacija neophodno je uneti servisnu lozinku koju će sistem tražiti od korisnika. Korisnik se zatim obraća podršci Melany Software i dobija lozinku.
 
=== Logika za lozinku ===
 
<code>(Dan u mesecu + Dan u nedelji) * (42) + specijalni karakter</code>
 
Dan u mesecu: 1-31<br>
 
Dan u nedelji: 1-7 (ponedeljak 1, ... nedelja 7)<br>
 
Specijalni karakter: Pon=^ Uto=% Sre=$ Čet=# Pet=@ Sub=! Ned=&
 
Primer za ponedeljak, 11.08.2025:
 
<code>(11+1)*42 + spec. karakter</code> = '''504^'''


=== Generator lozinke ===


{{iPoruka|txt=Promenio bih na https://ws.melany.rs/api/keygen/ sledeće: 1) Page title i naslov na formi na 'Balans Obaveštenja'. 2) Formatirao bih datum u kalendaru na naš/EU način (a i nedelje kod nas počinju od ponedeljka). 3) Tekst ispod dugmeta - 'Klik na dugme da iskopirate šifru'|naslov=keygen}}
Generator lozinke je dostupan na adresi https://ws.melany.rs/api/keygen/<br>
Namenjen je podršci Melany Software. Korisnici nemaju pristup ovoj stranici.

Latest revision as of 09:02, 9 December 2025


2 min
Kratki uvod i uputstvo za instalaciju sistema za notifikaciju korisnika.


Uvod

Notifikacioni sistem "Balans notifikacije" je inicijalno razvijen za potrebe obaveštavanja korisnika o neobrađenim nalozima za prenos robe, ali se planira korišćenje i za druge namene.

Sistem prati dešavanja na skladištu koje je u Balans POS postavkama toj radnoj stanici određeno kao podrazumevano.

Aplikaciju na računaru korisnika pokreće Windows Task Scheduler. Nakon startovanja sistem proverava broj otvorenih naloga za prenos robe i, ako takvi postoje, prikazuje notifikaciju u sistem tray-u (taskbaru).


Dodavanje u Windows Task Scheduler i startovanje aplikacije

Aplikacija se dodaje/pokreće iz Windows Task Scheduler zadavanjem parametara komandnom linijom (CMD) u admin modu.

Dodavanje

promenljive u komandi
U donjoj komandi su podvučene promenljive - ono što će se razlikovati od firme do firme.
Parametri /f: i /t: se koriste za pokretanje BalansNotifikacije.exe, svi ostali parametri (npr. /tn, /sc, /rl itd. pripadaju schtasks.)


schtasks /Create /TN "Balans Notifikacije" /SC ONLOGON /RU "%USERNAME%" /RL LIMITED /TR "\"C:\Users\Balans\BalansNotifikacije.exe\" /f:4 /t:45" /F


C:\Users\Balans\BalansNotifikacije.exe - Putanja do fajla BalansNotifikacije.exe na kompjuteru korisnika
/f: - Firm ID - identifikacioni broj firme. Obavezni parametar.
/t: - interval za provere, u sekundama. Neobavezni. Ako se ne navede biće korišćene sistemske postavke.


/Create Schedules a new task
/TN "Balans Notifikacije" Specifies a name for the task
/SC ONLOGON Specifies the schedule type; ONLOGON - Specifies that the task runs whenever a user (any user) logs on.
/RU "%USERNAME%" Runs the task with permissions of the specified user account.
/RL LIMITED Specifies the Run Level for the job; LIMITED - scheduled tasks will be ran with the least level of privileges, such as Standard User accounts
/TR "\"C:\Users\Balans\BalansNotifikacije.exe\" /f:4 /t:45" Specifies the program or command that the task runs.
/F Specifies to create the task and suppress warnings if the specified task already exists.


Startovanje

schtasks /Run /TN "Balans Notifikacije"


Deaktivacija Balans notifikacija

Za deaktivaciju Balans notifikacija neophodno je uneti servisnu lozinku koju će sistem tražiti od korisnika. Korisnik se zatim obraća podršci Melany Software i dobija lozinku.

Logika za lozinku

(Dan u mesecu + Dan u nedelji) * (42) + specijalni karakter

Dan u mesecu: 1-31

Dan u nedelji: 1-7 (ponedeljak 1, ... nedelja 7)

Specijalni karakter: Pon=^ Uto=% Sre=$ Čet=# Pet=@ Sub=! Ned=&

Primer za ponedeljak, 11.08.2025:

(11+1)*42 + spec. karakter = 504^

Generator lozinke

Generator lozinke je dostupan na adresi https://ws.melany.rs/api/keygen/
Namenjen je podršci Melany Software. Korisnici nemaju pristup ovoj stranici.